Jeżeli kiedykolwiek zdarzyło Ci się współpracować z copywriterami – z pewnością doskonale znasz ten przelicznik. A jeśli nie i nadal zastanawiasz się, co to takiego – właśnie z myślą o Tobie powstał ten krótki i rzeczowy artykuł.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co oznacza ten skrót, a także, w jaki sposób można zamieniać go również na inne formaty treści.

Czym jest 1000 zzs?

1000 zzs, czyli po prostu tysiąc znaków ze spacjami, to jeden z najpopularniejszych sposobów rozliczania pracy polskich* copywriterów. Oznacza on nic innego, jak kalkulację ilości napisanej treści – uwzględniając w niej zarówno litery, znaki interpunkcyjne oraz znaki specjalne, jak i znajdujące się pomiędzy nimi spacje.

Stosuje się go do łatwego określania wynagrodzenia, a często również zakresu oraz czasu pracy – przy tworzeniu opisów produktów i kategorii oraz wpisów blogowych.

Niektórzy wykorzystują go również w przypadku treści stron internetowych albo (o zgrozo!) – landing page czy ofert sprzedażowych. Jednak dla mnie 1000 zzs pozostaje świetnym przelicznikiem do wspomnianych wpisów, kategorii i produktów, który z jednej strony zapewnia transparentność współpracy, a z drugiej – pozwala na sprawną kalkulację cen.

* Na zachodzie zdecydowanie częściej i chętniej stosuje się rozliczenie na podstawie całych słów.

Jak przeliczyć znaki ze spacjami na słowa i strony?

Jeżeli zastanawiasz się, w jaki sposób tysiąc zzs znajduje swoje przełożenie na inne formaty, czyli słowa oraz całe strony – już odpowiadam :).

1000 zzs – ile to słów?

Biorąc pod uwagę, że średnia w języku polskim wynosi około 7 znaków na 1 słowo – 1000 znaków ze spacjami to w przybliżeniu 140 słowa.

1000 zzs – ile to stron?

Przyjmując, że standardowo sformatowana strona A4 mieści 1800 znaków ze spacjami – napisanie 1000 zzs oznacza wypełnienie takiej strony w około 55%.

1000 zzs w przeliczeniu na słowa i strony – podsumowanie

Mam nadzieję, że ten krótki, ale zarazem treściwy wpis rozwiał wszystkie wątpliwości i pozwolił Ci dowiedzieć się, czym jest 1000 zzs. Jeżeli potrzebujesz więcej ciekawych porad z zakresu marketingu, sprzedaży, a zwłaszcza contentu – zapraszam Cię do lektury innych wpisów na moim blogu o copywritingu i nie tylko.

Mateusz Winkler
Mateusz Winkler

Jestem profesjonalnym copywriterem i marketingowcem “z krwi i kości”.

Pomagam właścicielom i managerom firm, marketerom, agencjom reklamowym oraz wszystkimi osobom, które chcą rozwijać biznes i zarabiać więcej.

Doradzam i tworzę dla nich teksty, które pomagają w komunikacji, budowaniu marek, pozycjonowaniu stron, a przede wszystkim zwiększaniu sprzedaży.

Shares
Share This

Czy ten artykuł jest pomocny?

Tak? Zrób mi przysługę i podziel się nim z innymi. Dziękuję :)!

Shares