Pisanie tekstów nie jest skomplikowaną pracą. Jednak nie każdy potrafi z marszu usiąść i zacząć jak mistrz. Człowiek, jako stworzenie niezwykle rozumne jest wstanie wszystkiego się nauczyć. Trening, zawzięcie oraz determinacja w tym zawodzie (copywritera) są kluczem do sukcesu. To niewątpliwie sprawi, że każdy Twój tekst będzie nie lada arcydziełem.

Jak napisać dobry tekst? Jak on powinien wyglądać? Na co zwrócić uwagę podczas jego tworzenia? Co zrobić, aby był on logiczny? Na te pytania odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Określ cel artykułu, który chcesz napisać

Na samym początku Twojej pracy musisz przede wszystkim określić jakiego typu ma być to artykuł. To ułatwi Ci całą pracę i pozwoli stworzyć wstępny zarys przyszłego wpisu.

Tworzony tekst może mieć na celu wypromowanie jakiejś usługi lub produktu i być bezpośrednio sprzedażowy. Ewentualnie może być poradnikiem, który będzie edukował odbiorców lub informować ich o czymś ważnym. Może będziesz musiał stworzyć tekst, którego jedynym zadaniem będzie pozycjonowanie Twojego serwisu. Dlatego warto już na wstępie określić cel i trzymać się go aż do samego zakończenia.

Znajdź problem, który możesz rozwiązać

Twój artykuł powinien być odpowiedzią na potrzeby klientów lub użytkowników strony. Nie pisz tylko po to aby pisać, ale swoimi tekstami rozwiązuj faktyczne problemy ludzi. Jesteś w jakiejś dziedzinie ekspertem? Chcesz podzielić się swoją wiedzą z innymi? Rób to i dawaj im wartość w postaci merytorycznych treści, z których będą mogli skorzystać, i po przeczytaniu których ich życie zmieni się na lepsze :).

Pamiętaj o optymalizacji treści pod względem SEO

W znalezieniu odpowiedniego tematu pomocny może okazać się dobór odpowiednich słów kluczowych (możesz do tego użyć np. planera słów kluczowych Google Ads lub np. programu Senuto). Wtedy upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu. Z jednej strony dasz wartość swoim użytkownikom – z drugiej zadbasz, aby Twój artykuł przyczynił się do lepszego pozycjonowania całego serwisu.

Miej w pamięci, że poza samymi fraza liczą się także inne aspekty. Optymalizacja treści, jej ilość, siła domeny, grafiki i wiele innych – to właśnie te elementy wpływają na to, czy dana treść będzie odpowiednio wysoko w wynikach Google.

Zachęć czytelnika ciekawym wstępem

To właściwe podstawa do tego, aby napisać dobry artykuł. Ten krótki fragment tekstu musi zachęcać do przeczytania całej napisanej przez Ciebie treści. Wstęp musi zawierać podstawowe informacje, o tym co znajduje się w poniższym tekście oraz wzbudzać dalsze zainteresowanie czytelnika. Dobry wstęp gwarantuje sukces każdemu copywriterowi.

Tworzenie właściwej treści artykułu

Pisanie tekstu jest naprawdę proste i przyjemne. Dlatego, jak już wiesz, o czym chcesz napisać, to po prostu pisz. Początkowo nie zważaj na błędy, styl, ortografię i interpunkcję. Pisz – później to poprawisz.

Podczas pisania pamiętaj o kilku rzeczach:

  1. Najpierw pisz, a dopiero potem poprawiaj.
  2. Nie czytaj tego, co wcześniej napisałeś i nie wracaj do poprzednich akapitów. To rozprasza myśli i sprawia, że mijasz się z tematem.
  3. Do edytowania treści i ponownego czytania artykułu nie siadaj zaraz po zakończonej pracy. Świeży umysł i odpoczynek pomoże Ci spojrzeć inaczej na ten tekst.
  4. Na koniec oczywiście wszystko sprawdź i popraw ewentualne błędy (zarówno interpunkcyjne, ortograficzne, jak i czysto stylistyczne). Może się również okazać, że część tekstu po prostu nie pasuje lub lepiej dodać go w innym miejscu.

Nie przywiązuj się do tekstu – jeśli uznasz, że coś jest słabe – popraw albo usuń.

Postaw na prosty przekaz prezentowanej w artykule treści

Najważniejszą kwestią jest to, że należy pisać krótkie zdania. Tutaj sprawdza się zasada: mniej znaczy lepiej. Używaj jak najprostszego języka. Prosty i jasny przekaz najbardziej trafia do odbiorców. Taki tekst niewątpliwie łatwiej się przyswoi i zostanie zapamiętany przez Twojego czytelnika.

Pamiętaj o nagłówkach

Kolejną wskazówką są trafne tytuły. Pamiętaj, że czytelnicy w pierwszej kolejności skanują Twój tekst. Szukają tym sposobem najważniejszych dla siebie informacji. Dlatego też tytuł główny, jak i poszczególne nagłówki muszą być interesujące i ciekawe. Ponadto, pamiętaj, aby wyczerpać temat w stu procentach. Posługując się danymi statystycznymi oraz starymi artykułami (np. linkując do archiwalnych wpisów).

Nie przesadzaj z ilością słów kluczowych

Przesadne używanie w tekście słów kluczowych jest nienaturalne. Używaj odpowiednich fraz, ale ze smakiem i wyczuciem. Wiadomo, są one bardzo ważne i nadają wartości zwłaszcza pod względem SEO. Jednak nie używaj ich w co drugim zdaniu. Dodatkowo, ważnym elementem jest stosowanie tych słów w różnych odmianach. Tekst mimo swego nasycenia słowami kluczowymi musi mieć sens, a przede wszystkim ważne jest to, aby dało się go z przyjemnością przeczytać.

Czy już wiesz jak napisać dobry artykuł?

Pamiętaj o odbiorcach tekstu, w końcu dla nich poświęcasz swój czas. Pisz do swoich czytelników. Zdania mają być krótkie, zbudowane z prostych słów, a sam artykuł wartościowy i merytoryczny.

Stosując powyższe zasady będziesz miał pewność, że Twój artykuł będzie cieszył się większym zainteresowaniem. A jeżeli masz problemy z napisaniem dobrego tekstu, skontaktuj się ze mną. Ja pokażę Ci jak zrobić to dobrze.

Shares
Share This

Czy ten artykuł jest pomocny?

Tak? Zrób mi przysługę i podziel się nim z innymi. Dziękuję :)!

Shares