Stosowana zarówno w biznesie, jak i życiu prywatnym. Dzięki odpowiedniemu podejściu i zaangażowaniu osób ją stosujących pozwala osiągać sukces na wielu płaszczyznach. Czym tak naprawdę jest kaizen? W jakich dziedzinach się sprawdza? A przede wszystkim, jakie korzyści przynosi stosowanie tego podejścia? Tego wszystkiego dowiesz się w czytając ten artykuł.

Kaizen w biznesie

Ta filozofia samodoskonalenia wyjątkowo dobrze sprawdza się w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją. Bezpośrednio oddziałuje na przepływ informacji, materiałów, a także ludzi.

W wielu przypadkach decyzja o wdrożeniu kaizen niesie za sobą konsekwencje w postaci konieczności przekształcenia wielu (a czasami nawet wszystkich) procesów w danej organizacji. Począwszy od gospodarki zapasami, ograniczaniu strat w produkcji, dostosowywaniu maszyn i urządzeń, na pojedynczych stanowiskach pracy i zmianie mentalności pracowników kończąc.

Kluczowymi obszarami, w których sprawdza się kaizen są: ekonomia przedsiębiorstwa (czyli dbanie o jego finalny wynik finansowy) oraz ergonomia (dopasowanie procesów i maszyn do osób, który przy nich pracują).

*Kaizen bardzo często wiąże się z tzw. procesem Lean Manufacturing, czyli kompleksowym podejściem do zarządzania przedsiębiorstwem. Jednak jest to temat na osobny artykuł.

Co dzięki stosowaniu kaizen może zyskać przedsiębiorstwo?

Dzięki sukcesywnemu wdrażaniu zasad kaizen, firma może odnieść sukces na kilku płaszczyznach – technicznym (skupionym wokół samego produktu) oraz kadrowym (skupionym wokół pracowników i wykonawców).

Techniczne kaizen pozwala na skrócenie czasu produkcji. Kadrowe kaizen redukuje niepotrzebne procesy, nierzadko odciążając ludzką pracę. Oba te czynniki prowadzą do podniesienia jakości produkowanych przedmiotów, a także ogólnej redukcji kosztów.

Kaizen w życiu codziennym

To co sprawdza się w biznesie, czasami bardzo łatwo przekuć na grunt prywatny. Podobnie jest w przypadku podejścia kaizen. Filozofia ta w firmie pozwala generować większe zyski i redukować koszty, w życiu prywatnym natomiast prowadzi do osiągnięcia harmonii i eliminacji stresu.

Co poprzez stosowanie kaizen może zyskać człowiek?

Możliwości jest naprawdę dużo. Samodoskonalenie, czy to na płaszczyźnie edukacyjnej (wykształcenia) , fizycznej (wyglądu), czy relacji międzyludzkich (związek, rodzina), prowadzi do lepszego samopoczucia, a przede wszystkim akceptacji samego siebie. Kaizen może także sprawdzać się w codziennej pracy – decydując tym samym o awansie i zdobywaniu kolejnych szczebli kariery.

Trzy filary kaizen

Podstawowe założenia, na których się opiera (i o których szczególnie trzeba pamiętać) są następujące:

  • Stosowanie kaizen ma prowadzić do czegoś lepszego, udoskonalania bieżących procesów czy zachowań. Nigdy do stabilizacji i ustanowienia tzw. status quo.
  • To podejście to nieustanny proces, który ma swój początek (np. gdy firma postanawia je wdrożyć), ale nie ma końca. Firma bądź osoba decydująca się na wdrożenie kaizen w swoim życiu lub organizacji powinna zdawać sobie sprawę, że proces ten ma ciągle trwać.
  • W kaizen liczy się tzw. metoda małych kroczków. To znaczy, że lepiej sukcesywnie (i stosunkowo szybko) wprowadzać małe udoskonalenia, niż czekać długi czas, aby wdrażać kompleksowe zmiany.

A czy kaizen może się sprawdzić w marketingu?

Marketing swobodnie można przyrównać do produkcji. W nim również liczy się odpowiednie:

  • przygotowanie (strategia marketingowa),
  • narzędzia (strony www, systemy np. marketing automation),
  • cele (wskaźniki, realne dochody).

Tak samo jak produkcję, dane działania marketingowe ulegają ciągłym poprawkom i usprawnianiu. Zmienia się rynek, pierwotne założenia okazują się błędne, strategia komunikacji ulega zmianie lub po prostu marka przechodzi rebranding. Część zakładanych przez zespoły marketingowe czy analityków rzeczy, po prostu się nie sprawdza lub wymaga bieżących korekt.

Dlatego filozofię kaizen z powodzeniem można stosować także w podejściu przedsiębiorstwa do marketingu i szeroko pojętej promocji oraz reklamy. Z pewnością przyniesie to wiele pozytywnych rezultatów.

Shares
Share This

Czy ten artykuł jest pomocny?

Tak? Zrób mi przysługę i podziel się nim z innymi. Dziękuję :)!

Shares