Artykuł jest nie tylko zlepkiem słów, które mają jakoś brzmieć i mieć “w miarę” jakiś sens. Tworzony tekst ma trafiać do odbiorcy i zachęcić go do zakupu, do dalszej lektury lub w zależności od rodzaju tekstu – spełniać inne role. Co na to wpływa? Głównym elementem zmierzającym do napisania dobrego artykułu jest określenie jego celu. Już na wstępie tworzenia treści należy zadać sobie ważne pytanie – po co i do kogo ma on trafić? W tym artykule dowiesz się, jak powinien wyglądać Twój artykuł oraz jakie mogą być typy tworzonych treści.

Oto 5 rodzajów artykułów, które mają na celu trafić do odbiorców i osiągnąć sukces (mierzony na różne sposoby).

1. Artykuł wspierający sprzedaż

Tekst, który ma opierać się na sprzedaży jest właściwie nie lada wyzwaniem. W dzisiejszych czasach dziedzina sprzedaży jest niezwykle rozbudowana i posiada ogromną konkurencję. W końcu każdy chce nam coś sprzedać, nieprawdaż? Co więcej, odbiorcy są bardziej świadomi i większość z nich wie, żeby nie łapać się na pierwszy lepszy “ładny opis” czy reklamę.

Jednak dla dobrego copywritera to wyzwanie nie jest problemem. Co należy zrobić?

Przede wszystkim zadać sobie pytania:

  • Do jakiej grupy odbiorców będę pisać ten artykuł?
  • Co chce osiągnąć tym wpisem? Sprzedać, czy wstępnie przygotować do zakupu?
  • Jaki jest ten produkt lub usługa?
  • Jak wygląda proces zakupowy?

To na pewno ułatwi Ci dalszy proces tworzenia tekstu.

Czego oczekuje odbiorca komunikatów sprzedażowych?

Taki artykuł to jeden ze sposobów komunikacji. Zadaniem tekstu sprzedażowego jest to, aby skutecznie przekonał odbiorcę do wyboru, a następnie zakupu danego produktu lub usługi. Obecnie klienci mają wiele oczekiwań względem sprzedawcy. Są odporni na wciskanie kitów i chcą zdecydowanie więcej niż zwykłe wymienianie zalet produktów lub usług.

Trzeba dać im solidną dawkę wyczerpujących informacji z podsumowaniem, np. co da im zakup oferowanej przez nas rzeczy. Jasne sformułowania, trafne argumenty i prosta treść. Dobrze określony cel będzie zapobiegał ewentualnemu odbieganiu od tematu i pozwoli skupić się na czystej sprzedaży.

Musisz pamiętać, że głównym zadaniem tekstu sprzedażowego jest zaspokojenie klienta pod względem informacyjnym, utwierdzenie go, że zakup jest słuszny i jasne wskazanie drogi do zakupu (CTA).

2. Tekst informacyjny

Artykuł informacyjny cechuje się kilkoma podstawowymi elementami, o których należy pamiętać i się ich trzymać. A są to:

  • Tego typu treść musi być przejrzysta dla potencjalnego odbiorcy. Bez zbędnych zawiłości i przesadnych zagmatwanych zwrotów. Im prościej tym lepiej.
  • Wpis musi być czytelny – czyli już na pierwszy rzut oka odbiorca ma wiedzieć z jaką informacją ma do czynienia.
  • A przede wszystkim tego typu tekst powinien zawierać rzeczowe informacje. W myśl zasady: krótko i na temat.

Użytkownik czytając taki tekst informacyjny musi być zyskać pełną wiedzę na określony temat. Musisz pamiętać, że tworząc treści o charakterze informacyjnym należy skupić się wyłącznie na najważniejszych rzeczach, które mają największą wartość dla czytelnika.

3. Artykuł o charakterze naukowo – edukacyjnym

Tekst naukowy charakteryzuje się tym, że musi składać się w logiczną całość. Taki wpis posiada specyficzną formę wypowiedzi. Należy wskazać w nim najważniejsze kwestie, potwierdzić je argumentami, a przede wszystkim, stworzyć tezę. Tekst musi być jednoznaczny, konkretny, a prezentowana w nim treść – precyzyjna.

Podstawą takiego artykułu musi być odpowiednia literatura, którą należy się posiłkować podczas tworzenia tekstu. Wpis naukowy wyróżnia się często tym, że nawiązuje do jakichś badań, czy porównań. Charakterystyczne dla tego typu artykułów jest również to, że występują w nim specjalistyczne zwroty pasujące do opisywanego problemu. Ponadto, określany jest w nim w sposób obiektywny problem, nad którym pracujemy.

4. Artykuł edukacyjno – poradnikowy (content marketing)

Wpis edukacyjny, jak sama nazwa wskazuje – ma uczyć. Często też może służyć jako poradnik i być zlepkiem prac innych autorów. Wszystko po to, by zastosować porównanie i podejść bardziej ambitnie do tematu i rozwiązać jakiś problem. Ma on na celu pomóc czytelnikowi dokonać właściwego wyboru np.: podczas zakupów.

Edukacyjne podejście do tematu w tego typu pracy zostanie niewątpliwie lepiej odebrane przez potencjalnego odbiorcę.

5. Wpisy pozycjonujące – pisane pod kątem SEO

Teksty mające na celu pozycjonowanie powinny być pisane zarówno “pod wyszukiwarkę” oraz “pod żywego czytelnika”. W artykułach SEO nie chodzi o to, by były one “nafaszerowane” słowami kluczowymi.

Należy pamiętać, że przesadzając z ich ilością można tylko stracić. Po pierwsze – tekst nie będzie miał sensu, a po drugie – publikując nielogiczny tekst stracisz szacunek klienta. Albowiem oddana przez Ciebie treść będzie odbierana po prostu jako “bełkot”, a nie merytoryczny tekst. W przypadku wyszukiwarki, taki tekst natomiast zostanie odebrany jako spam i będzie ignorowany w wynikach np. Google.

W tekstach SEO trzeba mieć wyczucie, a słów kluczowych używać ze smakiem. To zagwarantuje Ci sukces i możliwość lepszego wypozycjonowania się.  

Najważniejszym elementem w pisaniu tekstów SEO jest to, aby były one kierowane do człowieka. Najlepiej znaleźć złoty środek, pisząc ludzkim językiem i wplatając w to odpowiednio zoptymalizowane frazy kluczowe.

Taki tekst SEO musi być użyteczny, powinien łatwo się czytać, a także być napisany prostym, ludzkim językiem. Podsumowując, Należy zachować równowagę, czyli pisać zarówno pod wyszukiwarkę, jak i pod odbiorcę.

5. Treść promocyjna, czyli artykuł reklamujący / sponsorowany

Co ciekawe, nie tylko teksty sprzedażowe są niebanalnym wyzwaniem dla copywritera. Treści promocyjno – reklamowe nie tylko mają za zadanie efektywnie opisywać dany produkt lub usługę, ale mają one również na celu zwiększyć sprzedaż tych rzeczy.

Tworząc tego typu treści oraz wcześniej wyznaczając sobie cel, jaki chcemy osiągnąć, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach tworzenia tekstów promocyjnych i sponsorowanych:

  1. Artykuły reklamowe głównie opierają się na tym, że trzeba je pisać językiem korzyści.
  2. Pamiętaj o odbiorcy. Zanim zaczniesz tworzyć taką treść, zastanów się do jakiej grupy klientów ma on trafić. Ważne jest to, abyś używał “ich języka”. To dostosowanie się, zostanie lepiej odebrane przez potencjalnych nabywców i zachęci ich do zakupów. Twoim zadaniem jest wypromować dany produkt i usługę tak, żeby rozpoznawalność, a w konsekwencji także spowodować wzrost sprzedaży.
  3. Ważne jest również to, by taka treść była wyjątkowa, unikalna. Ma wyróżniać się na tle konkurencji.

Określenie tematu i celu ułatwia pracę copywritera

Pisanie tekstu sprzedażowego, promocyjnego, informacyjnego, SEO czy edukacyjnego nie powinno stanowić problemu. O ile przestrzegasz pewnych zasad i masz za sobą jakiekolwiek doświadczenie w pisaniu tekstów.

Pamiętaj, o najważniejszym pytaniu, jakie musisz sobie zadać przed przystąpieniem do pisania jakiegokolwiek tekstu: po co i dla kogo piszę ten artykuł?

Jeżeli jednak jeszcze nie jesteś mistrzem w tworzeniu dobrych tekstów, skontaktuj się ze mną. Ja pokażę Ci jak stworzyć dobry artykuł.

 

Shares
Share This

Czy ten artykuł jest pomocny?

Tak? Zrób mi przysługę i podziel się nim z innymi. Dziękuję :)!

Shares