Tak, jak zawód mechanika wymaga posiadania właściwych narzędzi, lekarza – sprzętu medycznego, a kierowcy samochodu – tak samo każdy copywriter do swojej pracy potrzebuje odpowiedniego laptopa. Takiego, który zadba o jego wygodę, przyspieszy wykonywanie poszczególnych czynności, a przede wszystkim wpłynie na poprawę jakości pisanych tekstów.
Nie będę przedłużał, bo z pewnością nie jesteś tu po to, aby poszukiwać zgrabnym porównań, wyszukanych metafor, a tym bardziej czytać o tym, czym jest i do czego służy laptop.
Zakładam, że chcesz dowiedzieć się, jak wybrać idealny laptop do pisania, który wykorzystasz w swojej codziennej pracy w roli copywritera. Zgadłem? No to zaczynamy!
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru laptopa dla copywritera?
Na początek mała uwaga – jeśli szukasz kolejnego rankingu zawierającego linki do sklepów z elektroniką – nie tym razem! Moją intencją nie jest reklamowanie rozwiązań wybranych producentów. Dlatego w tym artykule NIE skupię się na konkretnych modelach laptopów. Zamiast tego – po prostu PODPOWIEM, jakie elementy warto przeanalizować, aby Twoje pieniądze wydane na tego rodzaju komputer zwróciły się w możliwie najkrótszym czasie.
P.S. Dla Twojej wygody, całą poniższą listę ułożyłem według prostego kryterium. Mianowicie – tego, co jest dla mnie szczególnie ważne podczas codziennej pracy z tekstami.
Szybkość i płynność działania
Nikt nie lubi czekać. A niechęć ta oraz frustracja stają się jeszcze większe, jeśli oczekiwanie jest spowodowane powolnym działaniem komputera.
Dlatego idealny laptop dla copywritera powinien mieć nowoczesny procesor (osobiście polecam Intel Core i5 lub nowsze), spory zapas pamięci RAM (8GB i więcej), a do tego dysk twardy o odpowiedniej pojemności (taka, która pozwoli Ci na zachowanie kilkudziesięciu GB wolnej przestrzeni).
Ergonomiczny i odpowiednio duży ekran
Jeżeli wybór wspomnianych podzespołów będzie już za Tobą – pora na krok numer dwa. W tym miejscu zwróć uwagę na to, aby ekran wybranego laptopa był matowy (co umożliwi Ci pracę nawet w ostrym słońcu), a dodatkowo – miał właściwy rozmiar.
Tutaj zdania mogą być mocno podzielone. Niektórym copywriterom wygodnie pracuje się na malutkich 10-, 11-, a nawet 12-calowych ekranach. Osobiście nie wyobrażam sobie pisania na czymkolwiek mniejszym niż 15.6 cali.
Cicha i płynna klawiatura
Nasz zawód charakteryzuje się tym, że stukamy… i to bardzo dużo. Dla przykładu – tekst, który teraz czytasz liczy prawie 7000 znaków ze spacjami. To oznacza, że do jego powstania (wliczając w to poprawki), uderzyłem w klawiaturę grubo ponad 10000 razy.
Nie wiem, jak Ty, ale ja w swojej pracy cenię spokój i względną ciszę. Jeśli podzielasz moje upodobania – upewnij się, że laptop, który chcesz kupić jest wyposażony w odpowiednio cicho pracującą klawiaturę. W tym celu polecam Ci udanie się do sklepu ze sprzętem elektronicznym i przetestowanie jej na “własnej skórze”.
Pojemna bateria
Kojarzysz piękną wizję, w której to praca copywritera wiąże się z wylegiwaniem na hamaku bądź leżaku i pisaniu tekstów bezpośrednio z plaży? Tak, wiem… Mnie też tak kiedyś okłamywali ?.
Choć większość naszych copywriterskich obowiązków wykonujemy z biura – mimo wszystko warto zadbać o to, aby wybrany laptop był w stanie pracować nawet gdy jest pozbawiony dostępu do sieci energetycznej.
Tak, jak przestałem wierzyć w bajki o pracy na plaży – tak samo nie wierzę już w “cudowne” laptopy, które są w stanie działać przez 8 do 10 godzin – i to tylko na jednym ładowaniu. Według mnie optymalny czas pracy powinien wynosić przynajmniej od 2 do 3 godzin.
Podświetlenie klawiszy
A to już coś dla nocnych marków lub osób, które po prostu lubią pracować w ciemności.
Nie wiem, jak Ty, ale ja (pomimo tego, że zazwyczaj piszę bezwzrokowo) – po prostu lubię światło. Jeśli w pomieszczeniu jedynym jego źródłem jest ekran komputera – nagle “zapominam”, gdzie znajdują się poszczególne klawisze. W takich sytuacjach ratuję się stojącą na biurku lampką, a gdy nie chcę niepokoić domowników – wykorzystuję do tego celu podświetlenie klawiatury.
Jeśli masz podobnie lub zdarza Ci się (lub robisz to nagminnie) pracować po zmroku – warto, aby Twój laptop posiadał opcję podświetlania klawiatury. Ja bardzo sobie to chwalę!
Czuły touchpad
Chyba powoli zaczynam należeć do mniejszości, ale muszę to powiedzieć: preferuję używanie klasycznych myszek. Jak dla mnie – są zdecydowanie wygodniejsze, zachowują lepszą precyzję, a co za tym idzie – umożliwiają znacznie szybszą pracę.
W życiu zdarzają się jednak sytuacje, w których jestem zmuszony do korzystania z nieszczęsnego (jak dla mnie) touchpada. Wówczas, absolutnie najważniejszym parametrem, jaki gra dla mnie główne skrzypce jest jego czułość. Nie ma nic gorszego niż touchpad, który się zawiesza, zacina, nie wyczuwa ruchów lub – o zgrozo – działa z opóźnieniem.
Jeśli masz tak samo – zrób to, co w przypadku klawiatury. Udaj się do najbliższego sklepu, aby własnoręcznie przetestować działanie touchpada.
Ile kosztuje laptop do pisania? Ceny laptopów dla copywriterów.
Kwestia ceny laptopa dla copywritera zależy od indywidualnych preferencji oraz zasobności portfela. Na rynku nie brakuje komputerów po 1000 złotych, a z pewnością znajdzie się sporo takich, których cena przekracza nawet kilkadziesiąt tysięcy PLN.
Jeżeli zależy Ci na dobrych parametrach – warto “celować” w laptopy o wartości w przedziale 4500 – 5500 złotych. W tej cenie otrzymasz naprawdę fajną jakość, ergonomię oraz płynność pracy. Kupowanie droższych sprzętów to (w mojej ocenie!) po prostu zbędne wydawanie pieniędzy.
Jeśli dysponujesz ograniczonym budżetem i jesteś w stanie iść na pewne ustępstwa – z pewnością zadowoli Cię sprzęt o wartości od 3000 do 4000 złotych.
W ostateczności (zwłaszcza jeśli jesteś początkującym copywriterem) – możesz postawić na laptopy od 2500 do 3000 złotych. Jestem zdania, że poniżej tej sumy naprawdę nie warto już schodzić.
Laptop dla copywritera – podsumowanie
A więc, co powinien oferować idealny laptop do pisania?
- Szybkie i płynne działanie, które zapewni Ci nowoczesny procesor (np. Intel Core i5 lub nowsze), zapas pamięci RAM (8GB i więcej) i dysk twardy o pojemności, która pozwoli zachować kilkadziesiąt GB wolnej przestrzeni.
- Odpowiednio duży ekran – rekomendowany rozmiar: minimum 15 lub 16 cali.
- Cichą klawiaturę – wyposażoną w opcję podświetlania klawiszy.
- Pojemną baterię – umożliwiającą wydajną pracę przez minimum 2 – 3 godziny.
- Czuły touchpad – działający płynnie i bez zacięć.
Tak, jak wspominałem na początku wpisu – ten artykuł nie ma być reklamą konkretnych produktów, a poradnikiem, który w jakiś sposób ułatwi Ci wybór. Mam nadzieję, że spełniłem Twoje oczekiwania, a jeśli tak – mam małą prośbę. Podziel się tym artykułem ze swoimi znajomymi. Możesz to zrobić za pomocą przycisków, które zostały umieszczone na dole i po lewej stronie.
Jestem profesjonalnym copywriterem i marketingowcem “z krwi i kości”.
Pomagam właścicielom i managerom firm, marketerom, agencjom reklamowym oraz wszystkimi osobom, które chcą rozwijać biznes i zarabiać więcej.
Doradzam i tworzę dla nich teksty, które pomagają w komunikacji, budowaniu marek, pozycjonowaniu stron, a przede wszystkim zwiększaniu sprzedaży.