Mianem lead generation nazywamy proces polegający na zbieraniu danych kontaktowych należących do potencjalnych klientów bądź kontrahentów. Może on przyjąć różne formy. Zaczynając od stosunkowo prostych formularzy kontaktowych (umieszczanych chociażby na Facebooku), poprzez bardzo rozbudowane i skomplikowane strony (typu landing page), na tradycyjnym zbieraniu kontaktów kończąc (dane dostępne w Internecie, pozyskiwane przez mail, bądź telefon). 

Celem takiego działania jest naturalnie sprzedaż. Jednak, aby mogło do niej dojść – często należy przeprowadzić również lead scoring, a także przygotować odpowiedni proces lead nurturing. Pozwól, że o tych 2 pojęciach opowiem Ci przy okazji innych artykułów. A tymczasem wróćmy do głównego tematu.

Definicja leada 

Samym leadem z kolei nazywamy po prostu potencjalnego klienta, a konkretnie – należące do niego dane kontaktowe. W zgodzie z tą definicją, lead może przyjąć formę podstawowych informacji, takich jak chociażby: imię i nazwisko, adres e-mail oraz numer telefonu. W przypadku bardziej rozbudowanych kampanii lead generation, cennymi informacjami są także te dotyczące: stanowiska czy NIPu firmy. 

Zbieranie leadów – o czym musisz pamiętać? 

Podczas pozyskiwania leadów, poza wyżej wymienionymi informacjami, musisz również pamiętać o odbieraniu tzw. zgód. Są to odpowiednie sformułowania prawne, z którymi musi zgodzić się Twój odbiorca, zanim pozostawi swój kontakt.  

Zaliczamy do nich między innymi: zgodę na przetwarzanie danych osobowych czy też zgodę na otrzymywanie informacji o charakterze handlowo-marketingowym.  

Jeśli w swoim procesie lead generation nie zadbasz o ich odpowiednie zbieranie oraz archiwizowanie – możesz się narazić na bardzo dotkliwe kary natury prawno-finansowej. 

Cel działań lead generation 

Założenie działań polegających na zdobywaniu danych kontaktowych jest bardzo proste. Chodzi w nim mianowicie o to, aby w przyszłości wykorzystać je do celów sprzedażowych. Posiadanie takich informacji, jak imię i nazwisko klienta, a dodatkowo wzbogaconych o jego adres e-mail czy numer telefonu, znacznie skraca proces dotarcia do niego z konkretnym komunikatem (mailem, SMSem, telefonem).  

Dzięki dodatkowym informacjom, takim jak chociażby jego wiek, płeć, stanowisko czy zainteresowania – proces ten jest nie tylko krótszy, ale pozwala na jeszcze dokładniejsze spersonalizowanie komunikatu. A to jak pewnie się domyślasz – jest prostą drogą do sukcesu. 

Podsumowując, pozyskiwanie leadów pozwala na realizowanie kilku celów biznesowych jednocześnie: 

 • Zdobycie wiedzy na temat potencjalnych klientów. 
 • Podniesienie skuteczności swoich kampanii promocyjnych. 
 • Nawiązanie długotrwałych relacji z kontrahentami. 
 • Oszczędzenie czasu oraz pieniędzy, które zostałyby wykorzystane na inne (nie zawsze trafione) działania marketingowe. 

Źródła pozyskiwania leadów 

W zależności od specyfiki Twojej branży, a także relacji z Twoimi klientami (B2B bądź B2C), możesz stosować różne techniki zdobywania kontaktów. Poniżej opowiem Ci o 3 podstawowych kanałach, czyli lead generation za pomocą e-mail, social media oraz content marketingu. 

Generuj leady poprzez działania e-mail marketingowe 

E-mail marketing, z uwagi na swoją skalowalność, sprawdza się zarówno w ujęciu B2B, jak i B2C. Pozwala na szybkie i stosunkowo proste zbieranie kontaktów, czyli budowanie tzw. bazy subskrybentów. Aby zacząć go wykorzystywać – wystarczy, że w swoim serwisie (stronie www bądź sklepie internetowym) umieścisz dedykowany formularz zapisu. Może on przyjąć zarówno formę statyczną (np. umieszczoną w stopce), jak i dynamiczną (np. pop-up’u wyskakującego po określonym czasie lub po wykonaniu danej akcji). 

Lead generation w e-mail marketingu – krok po kroku: 

 1. Wybierz jeden z wielu dostępnych na rynku programów do e-mail marketingu (SARE, FreshmailMailChimpSalesmanago itp.). 
 2. Dodaj na swojej stronie dedykowany formularz kontaktowy, w którym poprosisz swoich odbiorców o uzupełnienie odpowiednich danych (imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu itp.) oraz zaznaczenie adekwatnych zgód. 
 3. Daj im coś w zamian za rejestrację (może to być np. zniżka na zakupy). 
 4. Tak pozyskane leady wykorzystaj w przyszłych działaniach promocyjnych (zarówno do bieżącej komunikacji, jak i aktywnej reklamy i sprzedaży). 

Zbieraj informacje o swoich klientach za pomocą social mediów 

Wspomniany formularz zapisu, z powodzeniem umieścisz także chociażby na swoim Facebooku – wykorzystując do tego dedykowaną formę reklamy. Rozbudowane opcje doboru grupy docelowej pozwolą Ci na dotarcie do osób, na których najbardziej Ci zależy. 

Lead generation w mediach społecznościowych – krok po kroku: 

 1. Przygotuj kompleksowy plan działań marketingowych skupionych na Facebooku (w tym: teksty, grafiki, grupę docelową itp.). 
 2. Uruchom kampanię polegającą na zbieraniu danych kontaktowych od Twoich odbiorców (imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu itp.) oraz zaznaczenie adekwatnych zgód. 
 3. Pozyskane w ten sposób kontakty wykorzystaj następnie w przyszłych działaniach. 

Pozyskuj dane kontaktowe przy użyciu content marketingu 

Doskonałym sposobem do generowanie leadów jest również wspomniany marketing treści. Może on przyjąć postać prowadzenia klasycznego firmowego bloga, jak i contentu serwowanego w formie e-booków. Dostęp do obu z nich możesz uzależnić chociażby od podania adresu e-mail. W ten sposób pozyskując wartościowe leady. 

Lead generation w content marketingu – krok po kroku: 

 1. Przygotuj atrakcyjny materiał, który zainteresuje Twoją grupę docelową (może to być e-book, podsumowanie, raport lub treść w formie artykułu). 
 2. Promuj go przy użyciu mediów społecznościowych, płatnej formy reklamy, czy też własnej strony internetowej. 
 3. Ustaw, że warunkiem udostępnienia materiału jest uzupełnienie odpowiednich danych (imienia, nazwiska, adresu e-mail, numeru telefonu itp.) oraz zaznaczenie adekwatnych zgód. 
 4. Pozyskane w ten sposób kontakty wykorzystaj w kolejnych działaniach o charakterze marketingowym czy sprzedażowym. 

Wsparcie kampanii lead generation 

Naturalnym wzmocnieniem Twoich działań, skupionych na pozyskiwaniu kontaktów będą również aktywności podejmowane chociażby za pomocą: pozycjonowania (SEO), jak i innych form reklamy (Google Ads, YouTube Adsnotyfikacje web push). Musisz bowiem wiedzieć, że ruch pochodzący z wyszukiwarki, Twoich kanałów w social mediach czy po prostu innych aktywności – z powodzeniem może skonwertować, tym samym dostarczając Ci nowe, cenne leady. 

Potrzebujesz contentu, dzięki któremu pozyskasz jeszcze więcej leadów? 

Śmiało! Nie czekaj i skontaktuj się ze mną. Mam dla Ciebie cały wachlarz usług, które z powodzeniem podniosą skuteczność Twoich kampanii lead generation 😉. A pośród nich m.in. teksty SEO czy teksty sprzedażowe. 

Shares
Share This

Czy ten artykuł jest pomocny?

Tak? Zrób mi przysługę i podziel się nim z innymi. Dziękuję :)!

Shares