W zawodzie copywritera liczy się dokładność, skuteczność, terminowość, czy chociażby legendarne “lekkie pióro”. Warto jednak zwrócić uwagę na aspekty, które wpływają nie tylko na efekty jego pracy, ale są również pomocne w trakcie samego pisania. 

Mam na myśli skróty klawiszowe, dzięki którym praca nad tekstem do strony internetowej, artykułem na blog, opisem produktu, ofertą itp. może być wygodniejsza i przebiegać sprawniej. 

W tym wpisie przedstawię Ci aż 16 skrótów klawiszowych, z których korzystam praktycznie każdego dnia. Sprawdź, przetestuj i zacznij wykorzystywać także w swojej pracy – gwarantuję, że warto! 

Skróty klawiszowe, dzięki którym zadbasz o czytelność i wygląd swojego tekstu 

Przed Tobą absolutny niezbędnik, który z pewnością przyda Ci się w Twojej codziennej pracy. I to nawet, gdy nie zajmujesz się copywritingiem. 

Ctrl + B, czyli pogrubienie tekstu 

Jeśli chcesz zadbać o pogrubienie Twojego tekstu, a jednocześnie nie odrywać rąk od klawiatury – użyj prostego skrótu: ctrl + b. W moim przypadku opcja szybkiego pogrubiania tekstu sprawdza się zwłaszcza przy tworzeniu nagłówków oraz zaznaczaniu fragmentów tekstu, które mają być lepiej widoczne dla użytkownika

Ctrl + U, czyli podkreślenie tekstu 

Jeżeli chcesz podkreślić słowo lub wybrany fragment – wykorzystaj do tego skrót: ctrl + u. Osobiście stosuję go oznaczania hiperłącza (jeśli Word lub innych program nie zrobi tego automatycznie). Jednak wierzę, że i Ty możesz znaleźć dla niego inne zastosowanie 😉. 

Ctrl + I, czyli pochylenie tekstu 

Jeśli życzysz sobie, aby Twoja treść była pisana kursywą – zaznacz tekst, a następnie wykorzystaj skrót: ctrl + i. Polecam jego stosowanie zwłaszcza, jeśli w Twoim tekście znajdują się wypowiedzi bądź fragmenty cytatów. 

Wyrównanie tekstu do lewej (Ctrl + L), do prawej (Ctrl + R) i jego wyjustowanie (Ctrl + J) 

Jeśli chcesz, aby cały tekst lub jego wybrany fragment przylegał do lewej strony – użyj skrótu: ctrl + l. Jeśli tekst ma zostać wyrównany do strony prawej – pomoże Ci w tym skrót klawiszowy: ctrl + r. Natomiast, jeżeli zależy Ci na tzw. wyjustowaniu (wyrównaniu tekstu do obu stron jednocześnie) – postaw na skrót: ctrl + j. 

Omówienie najważniejszych skrótów klawiszowych pozwalających na poprawę wyglądu tekstu już za nami. W takim razie pora omówić sobie te, dzięki którym samo pisanie przebiega znacznie szybciej. 

Skróty klawiszowe, które przyspieszą proces pisania 

Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoja praca przebiegała szybciej i sprawniej – koniecznie rzuć okiem na poniższe propozycje. Mi pomagają – wierzę, że Tobie również pomogą. 

Shift + strzałka, czyli zaznaczanie tekstu 

Wystarczy, że umieścisz kursor myszy w wybranym miejscu, naciśniesz shift, a następnie właściwą strzałkę (w zależności od tego, który tekst chcesz zaznaczyć). Strzałka w prawo lub w lewo spowoduje zaznaczenie tekstu znajdującego się w poziomie. Natomiast strzałka do góry lub w dół pozwoli zaznaczać całe linijki tekstu (w pionie). 

Podpowiedź: jeżeli chcesz zaznaczać więcej tekstu za jednym razem – uzupełnij skrót o klawisz ctrl. Używając jednocześnie shift + ctrl + strzałka zyskasz możliwość zaznaczania całych słów (w przypadku prawej i lewej strzałki) lub całych akapitów (w przypadku opcji góra / dół). 

Tekst zaznaczony? 

W takim razie pora przejść do skrótów, które pozwolą Ci wykonywać operacje na już zaznaczonej treści. 

 • Ctrl + C, czyli kopiowanie tekstu 
 • Ctrl + X, czyli wycinanie tekstu 
 • Ctrl + V, czyli wklejanie tekstu 

Pewnie je znasz, więc darujemy sobie ich omawianie 😉. 

Skróty klawiszowe, które usprawnią Twoją pracę 

Szukasz rozwiązań, dzięki którym Twoja praca nabierze tempa, a zadania będą wykonywane znacznie sprawniej i wygodniej? Poniżej kilka niezawodnych sposobów. 

Ctrl + S, czyli zapisz tekst 

Nie ma nic gorszego niż utrata tekstu, który nie został nigdzie zapisany. Jeżeli nie używasz programu, który robi to automatycznie (osobiście polecam OneDrive) – pamiętaj o regularnym używaniu skrótu ctrl + s. Wystarczy ułamek sekundy na jego wciśnięcie, a Twoje teksty będą bezpieczne. 

Ctrl + F, czyli znajdź słowo lub fragment tekstu 

Wcale nie musisz czytać całego tekstu, aby znaleźć słowo, frazę lub większy fragment, który akurat Cię zainteresuje. Wykorzystaj prosty skrót ctrl + f, a Twoim oczom ukaże się poręczna wyszukiwarka, dzięki której znajdziesz to, czego szukasz.  

Ctrl + Z, czyli cofnij zmiany w tekście 

Nie musisz też używać specjalnego przycisku znajdującego się w prawym górnym rogu Twojego ekranu. Zamiast tego – wystarczy, że zastosujesz kombinację ctrl + z, a ostatnia zmiana zostanie natychmiast usunięta. 

Ctrl + Tab, czyli przełącz się pomiędzy oknami 

Ten skrót klawiszowy sprawdza się doskonale zwłaszcza, jeśli pracujesz na jednym ekranie. Wystarczy, że jednocześnie naciśniesz ctrl + tab, a szybko i sprawnie “przeskoczysz” do kolejnych okienek Twojej przeglądarki. 

PrntScn + przycisk Windows, czyli zrób zrzut ekranu  

Jesteś fanem notatek w formie graficznej? A może na Twoim ekranie jest coś, co koniecznie chcesz zapisać i zostawić “na później”? Pomoże Ci w tym skrót służący do wykonywania tzw. screenów. Wystarczy, że jednocześnie naciśniesz PrntScn oraz przycisk z logo Windows, a cała zawartość Twojego ekranu zostanie zapisana w formie grafiki. 

Ctrl + P, czyli wydrukuj dokument, grafikę lub inny plik 

Jeśli chcesz szybko wydrukować dokument, zaznaczony obraz lub zawartość innego pliku bądź całego ekranu – postaw na prosty skrót ctrl + p. Po jego naciśnięciu zobaczysz podgląd, dzięki któremu zdecydujesz o szczegółach i parametrach samego wydruku.  

Skróty klawiszowe dla copywritera i nie tylko – podsumowanie 

Długi artykuł? Dla Twojej wygody, wszystkie omówione skróty zebrałem w jednym miejscu. Bierz i korzystaj 😉! 

 • Ctrl + B, czyli pogrubienie tekstu 
 • Ctrl + U, czyli podkreślenie tekstu 
 • Ctrl + I, czyli pochylenie tekstu 
 • Ctrl + L, czyli wyrównanie tekstu do lewej 
 • Ctrl + R, czyli wyrównanie tekstu do prawej 
 • Ctrl + J, czyli wyjustowanie tekstu 
 • Shift + (Ctrl) + strzałka, czyli zaznaczanie tekstu 
 • Ctrl + C, czyli kopiowanie tekstu 
 • Ctrl + X, czyli wycinanie tekstu 
 • Ctrl + V, czyli wklejanie tekstu 
 • Ctrl + S, czyli zapisz tekst 
 • Ctrl + F, czyli znajdź słowo lub fragment tekstu 
 • Ctrl + Z, czyli cofnij zmiany w tekście 
 • Ctrl + Tab, czyli przełącz się pomiędzy oknami 
 • PrntScn + przycisk Windows, czyli zrób zrzut ekranu  
 • Ctrl + P, czyli wydrukuj dokument, grafikę lub inny plik 

Szukasz więcej porad z zakresu szeroko pojętej promocji? 

Koniecznie zajrzyj na mój blog o marketingu. Wierzę, że znajdziesz na nim mnóstwo materiałów, które mogą Cię zainteresować. 

A jeśli uważasz, że taka wiedza może przydać się Twoim znajomym – podziel się tym artykułem z innymi! Możesz to zrobić przy użyciu przycisków (na dole + po lewej stronie ekranu). 

Shares
Share This

Czy ten artykuł jest pomocny?

Tak? Zrób mi przysługę i podziel się nim z innymi. Dziękuję :)!

Shares