Yoast SEO to wtyczka używana na stronach opartych na popularnym silniku WordPressa. Z definicji, jej zadaniem jest wsparcie działań pozycjonerskich, polegających m.in. na wskazywaniu obszarów, które należy poprawić lub zoptymalizować pod względem SEO. 

Czy faktycznie jest tak, jak twierdzą twórcy wtyczki? Czy ma ona realny wpływ na SEO? Czy jest po prostu kolejnym, niepotrzebnym gadżetem, który tylko spowalnia stronę internetową? Przekonaj się, czytając ten artykuł do samego końca! 

Cała prawda o wtyczce do pozycjonowania 

Przepraszam, ale od razu rozwieję Twoje nadzieje. Wtyczka Yoast SEO “sama w sobie” nie odpowiada za pozycjonowanie Twojego serwisu. Posiadania jedynie szereg funkcjonalności, które w teorii mają pomóc Ci w optymalizacji strony pod kątem SEO. 

No właśnie… teoria teorią, a praktyka praktyką. W rzeczywistości Yoast sprawdza, czy content znajdujący się na danej podstronie jest zoptymalizowany według określonego klucza. Klucza, który jest zgody z założeniami twórców pluginu, ale wcale nie musi być zgody z założeniami samego algorytmu Google’a 

Jak pewnie już wiesz – to czy Twoja strona osiąga wysokie pozycje wyszukiwarce, zależy od bardzo wielu czynników. Zarówno elementów związanych z Twoim serwisem, jak i tym, co dzieje się poza nim (linkbuilding, konkurencja, rynek, trendy itp.). Yoast SEO sprawdza jedynie wąski wycinek związany z treścią strony, co jak pewnie się domyślasz – nie jest wystarczające. 

Dlatego, podsumowując: nie, Yoast SEO nie wypozycjonuje Twojego serwisu. To zrobi dobry pozycjoner albo profesjonalny SEO copywriter. 

ALE… 

Zalety stosowania wtyczki Yoast SEO 

Jasne, że musi być jakieś “ale”. W końcu sam używam tej wtyczki, więc do czegoś musi być potrzebna, co nie 😉? Osobiście widzę, aż 3 ważne obszary, dla których warto skusić się na jej zainstalowanie. Oto i one: 

  • Prosta edycja meta title i meta description 

Dzięki Yoast SEO, otrzymujesz szybki dostęp do edycji danych, które Twoi odbiorcy widzą jako pierwsze. I to na długo przed tym, jak w ogóle zdecydują się przejść na Twoją stronę. 

Więcej na temat tych danych przeczytasz w moim artykule pt. Jak tworzyć skuteczne meta tytuły i meta opisy? 

  • Szybki dostęp pliku robots.txt 

Przy pomocy popularnego Yoast’a, z powodzeniem dostaniesz się do pliku robots, w którym to chociażby zablokujesz zasoby, do których Google nie powinien mieć dostępu. 

  • Banalne generowanie map witryny 

YS zasługuje na Twoją uwagę jeszcze z jednego ważnego powodu. Mianowicie, przy jego pomocy, bez żadnego kłopotu wygenerujesz odpowiednie site mapy, które stanowią swego rodzaju spis treści Twojej strony internetowej. 

Nie muszę dodawać, że są one elementem, bez którego nie obejdzie się GSC (Google Search Console) i który z całą pewnością ułatwia indeksowanie Twoich treści? 

Yoast SEO – czy warto? 

Podsumowując – jasne, że tak! Wtyczka nie sprawi, że od razu uda Ci się wskoczyć do TOP10 Google’a. Jednak z całą pewnością ułatwi Ci wiele czynności związanych z optymalizacją Twojej strony. 

Shares
Share This

Czy ten artykuł jest pomocny?

Tak? Zrób mi przysługę i podziel się nim z innymi. Dziękuję :)!

Shares