To pytanie zadają sobie zazwyczaj najmłodsi adepci sztuki copywritingu (jak to brzmi ?). Jestem jednak przekonany, że w tym artykule nawet starsi stażem copy i tzw. “wyjadacze”, znajdą coś dla siebie. Po takim wstępie nie pozostaje mi nic innego, jak zaprosić Cię do lektury tego niezbyt długiego artykułu. Wpisu, w którym podpowiem Ci jak znajdować serwisy dostarczające tytułowej wiedzy, inspiracji oraz zleceń z zakresu copywritingu.
Każdy może mieć wątpliwości bądź gorszy dzień, czyli strony ułatwiające pisanie
Jak już wiele razy podkreślałem – copywriting to nie konkurs na najładniejsze wypracowanie. Tu liczą się wyniki, a nie “piątka” za styl czy bezbłędne pisanie. Nie musisz kończyć polonistyki, aby być dobrym copy. Pamiętaj, że jeśli w Twojej głowie pojawi się jakakolwiek niepewność związana z poprawnością danego słowa czy zwrotu – możesz to po prostu zweryfikować.
Pomoże Ci w tym sam Google, a jeśli okaże się niewystarczający – z pomocą przyjdzie Słownik Języka Polskiego. Masz problem ze znalezieniem odpowiedniego zamiennika danego słowa? Skorzystaj z serwisu Synonimy, który dostarczy Ci kilka a nawet kilkadziesiąt alternatyw!
W ostateczności, swój tekst możesz wrzucić na jedną z grup copywriterskich na Facebooku. Gwarantuję Ci, że w kilka minut zostanie on sprawdzony od A do Z. A każdy zauważony błąd – “dotkliwie” wytknięty ?.
Wiedza, gdzie uzupełniać jej braki lub rozwijać się o nowe kompetencje?
Z tego, co udało mi się zauważyć przez wiele lat mojej działalności – wielu copywriterów pisze wyłącznie o copywritingu. O tym, jak zostać copy, jak szukać zleceń, czy “jaka ta praca jest świetna i cudowna”. Byłbym zapomniał – gro copyrighterów, rozpływa się również nad tematyką pracy zdalnej (prowadzenia działalności w podróży itp.).
Podsumowując, na próżno szukać głębszej merytoryki, poruszającej chociażby obszary sprzedaży, pozycjonowania, czy ogólnie pojętego marketingu. Dlatego, przekornie zachęcam Cię do czerpania wiedzy spoza stricte copywriterskiego świata (i tak nie znajdziesz jej tam zbyt wiele).
Wiedza na temat copywritingu i marketingu – gdzie jej szukać?
Jeśli chcesz rozwijać się w dziedzinie SEO copywritingu, regularnie zaglądaj na blog Zgreda, czy też Senuto. Wiedzę o e-mail marketingu znajdziesz chociażby na blogach należących do firm Freshmail czy SARE. Swoje kompetencje w obszarze reklamy płatnej (głównie Facebook Ads), podniesiesz z kolei na blogu Artura Jabłońskiego.
A jeśli już naprawdę chcesz szkolić się w dziedzinie czystego copywritingu – nie pozostaje Ci nic innego, jak sięgnięcie do zagranicznych serwisów. Ze swojej strony polecam chociażby CopyHackers. No i wiadomo – mój ?.
A zlecenia? Na jakich stronach szukać zleceń?
W Internecie aż roi się od stron, na których copywriterzy mogą pozyskiwać swoje zlecenia. Grupy na Facebooku, portale ogłoszeniowe typu OLX, Gumtree, Allegro. Do tego także bardziej specjalistyczne strony takie, jak: Oferteo, Fixly, Oferia, Useme.
No i na koniec, serwisy, których nie jestem szczególnym fanem. Jednak, jak udało mi się zauważyć – dla niejednego stanowią regularne źródło dochodu. Zatem, swoich pierwszych zleceń możesz poszukać chociażby na GoodContent czy TextBookers. A jak dobrze poszperasz – w Google czekają na Ciebie jeszcze dziesiątki innych, tego typu platform dla copywriterów.
Kliknij, aby dołączyć do platformy i zacząć zarabiać na pisaniu
Strony dedykowane copywriterom – podsumowanie
Mam nadzieję, że ten artykuł w choć malutkim stopniu zaspokoił Twoje oczekiwania ?. Jeśli potrzebujesz więcej wartościowych informacji na temat pracy w zawodzie copywritera, poniżej znajdziesz 2 kolejne wpisy, a w nich: Narzędzia dla SEO copywritera oraz 5 narzędzi dla copywritera.
Jestem profesjonalnym copywriterem i marketingowcem “z krwi i kości”.
Pomagam właścicielom i managerom firm, marketerom, agencjom reklamowym oraz wszystkimi osobom, które chcą rozwijać biznes i zarabiać więcej.
Doradzam i tworzę dla nich teksty, które pomagają w komunikacji, budowaniu marek, pozycjonowaniu stron, a przede wszystkim zwiększaniu sprzedaży.