Skąd wiedzieć, że inwestycja w copywriting jest opłacalna? Czy dobry tekst to taki, który spodoba się Tobie bądź Twoim klientom? A może taki, który przyniesie Twojej firmie konkretne i łatwo policzalne korzyści? Co w copywritingu liczy się najbardziej? To, ile klików generuje? Jak wpływa na pozycjonowanie? Czy po prostu, w jaki sposób oddziałuje na sprzedaż?
Poniżej czeka na Ciebie kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym wreszcie dowiesz się, jak podchodzić do oceny efektywności Twoich tekstów.
E-mail marketing, czyli sprawdź, jak klikają się Twoje wiadomości
Pierwszym parametrem, który możesz wziąć pod uwagę, jest klasyczny wskaźnik otwieralności (open rate). Dzięki niemu dowiesz się, czy temat Twojej wiadomości e-mail był na tyle atrakcyjny, aby przekonać odbiorców do jej otwarcia i zapoznania się z zawartością.
Pamiętaj, że OR wskazuje unikalne otwarcia, liczone w stosunku do wszystkich wysłanych maili. Więcej na temat tego wskaźnika przeczytasz w moim artykule pt.: Open rate (OR), czyli wskaźnik otwieralności.
Drugim nieodzownym elementem mierzenia efektywności działań e-mail marketingowych jest wskaźnik klikalności. Z angielskiego nazywany click through rate (lub po prostu CTR), pokazuje, ile subskrybentów nie tylko otworzyło Twojego maila, ale również postanowiło kliknąć w znajdujący się w nim odnośnik.
Twoim copywriterskim KPI w tym przypadku może być uzyskanie określonej wysokości powyższych wskaźników lub po prostu sprzedaż wygenerowana za pośrednictwem kampanii e-mail marketingowej.
KPI w e-mail marketingu – jest coś jeszcze
Ciekawe informacje może skrywać również mało popularny, aczkolwiek bardzo wartościowy – response rate. To wskaźnik, dzięki któremu zmierzysz, ilu odbiorców Twoja wiadomość zaangażowała na tyle, że postanowili na nią odpisać.
Jest to miara, którą wykorzystasz zwłaszcza w szczególnych rodzajach kampanii, nastawionych na angażowanie i budowanie relacji z Twoimi subskrybentami.
SEO, czyli dowiedz się, czy Twoje teksty podobają się wyszukiwarkom
W przypadku działań pozycjonerskich Twoje copywriterskie KPI’e mogą przybrać formę dwóch różnych miar:
- Widoczności, czyli jak zmieniła się (wzrosła) pozycja dotychczasowych fraz kluczowych, na których pozycjonowana była dana strona. W tym miejscu możesz wziąć pod uwagę również to, czy serwis stał się widoczny na całkowicie nowe frazy.
- Ruchu, czyli “czy” i w “jakim stopniu” Twoje teksty przyczyniły się do tego, że stronę zaczęło odwiedzać więcej nowych użytkowników (pochodzących bezpośrednio z wyszukiwarki).
…i samym użytkownikom
Twoje KPI związane z pozycjonowaniem możesz dodatkowo wzbogacić o kolejne 3 pozycje: czas spędzony na stronie, liczbę odwiedzonych podstron oraz współczynnik odrzuceń.
Każde z nich dostarczy Ci danych na temat tego, czy prezentowane przez Ciebie treści są ciekawe i angażują Twoich odbiorców na tyle, że chcą pozostać z Tobą na dłużej.
Lead generation, czyli jak Twoje teksty przekładają się na zdobywanie nowych kontaktów
W przypadku działań z zakresu lead generation, mowa zarówno o pozyskiwaniu subskrybentów do bazy mailingowej, potencjalnych kandydatów do pracy, czy po prostu użytkowników zainteresowanych skorzystaniem z danej oferty.
W tej sytuacji Twoim KPI może być ilość leadów liczona w odniesieniu do wejść na stronę, wyświetleń reklamy, rozmiaru posiadanej bazy mailingowej, a nawet wydanego budżetu. A to, jaki jego poziom uznasz za satysfakcjonujący – zależy tylko od Ciebie (w tym Twoich planów biznesowych czy wyników osiąganych w przeszłości).
Sprzedaż, czyli w jakim stopniu treści spełniają się w roli Twoich handlowców
Jest to jeden z najważniejszych elementów, który w działaniach copywriterskich jest bardzo często pomijany lub bagatelizowany. Choć może wydawać się to dziwne – mało osób analizuje skuteczność swojego copywritingu, a jeszcze mniej wyciąga z tego jakiekolwiek wnioski i przemyślenia.
Jest to jeden z najbardziej uniwersalnych wskaźników, które można używać w stosunku do najróżniejszych działań marketingowych. Od płatnych form reklamy (Google, Facebook, YouTube czy LinkedIn Ads), poprzez wspomniane – powyżej pozycjonowanie oraz e-mail marketing, na content czy SMS marketingu kończąc.
W tym przypadku KPI może być liczony jako rozmiar wygenerowanej sprzedaży w stosunku do poniesionych na to nakładów finansowych, wyświetleń, kliknięć, liczby odbiorców lub innych danych, którymi operujesz na co dzień.
Biznes, czyli zweryfikuj czy ten cały copywriting Ci się opłaca
Ostatecznie w każdym biznesie na końcu liczy się tylko jedno – sprzedaż i wiążące się z nią zyski. Jeśli pomimo regularnego i długoterminowego inwestowania w copywriting, Twoje obroty stoją w miejscu – to znaczy, że coś jest nie tak.
Dlatego, poza otwarciami, kliknięciami, widocznością, ruchem na stronie lub rozmiarem bazy subskrybentów – regularnie sprawdzaj, czy to w ogóle przynosi Ci jakiekolwiek pieniądze. W końcu to w copywritingu liczy się najbardziej ?.
Jestem profesjonalnym copywriterem i marketingowcem “z krwi i kości”.
Pomagam właścicielom i managerom firm, marketerom, agencjom reklamowym oraz wszystkimi osobom, które chcą rozwijać biznes i zarabiać więcej.
Doradzam i tworzę dla nich teksty, które pomagają w komunikacji, budowaniu marek, pozycjonowaniu stron, a przede wszystkim zwiększaniu sprzedaży.